Ako nalepiť vyrezávané etikety

Vyrezávané etikety sa narozdiel od tlačených lepia bez podkladu – aby na fľaši ostal len vyrezaný motív. A preto má aj lepenie trochu iný postup.

Pred lepením

  • fľaše musia byť suché a čisté. V prípade, že ich potrebujete odmastniť, stačí na to handrička a alkohol (napr. lieh)
  • etikety lepte minimálne pri izbovej teplote. V prípade, že vám boli doručené v zime, nechajte ich „aklimatizovať sa“ v izbe pred lepením aspoň pol dňa.
  • k objednávke vám stále pribalíme niekoľko kusov navyše. Lepenie si tak môžete vyskúšať na testovacej fľaši.
  • ak sa vám ľahšie lepia menšie kúsky, nálepku si môžete rozstrihať na časti.

***

 

1. Etiketa sa lepí pomocou prenosovej fólie, ktorú od nás dostanete už nalepenú na vrchu. Etiketu položte na tvrdý rovný podklad (najlepšie na stôl) a prenosovú fóliu poriadne pritlačte na všetky miesta, kde je motív, ktorý chcete nalepiť. Môžete to robiť nechtom, my odporúčame kreditku, či pravítko.

Týmto krokom sa motív prichytí na prenosovú fóliu.

2. Opatrne strhnite prenosovú fóliu od pokladu tak, aby na nej ostal nalepený motív. Môže sa stať, že niektoré časti sa od podkladu neoddelia. Stačí ich len opäť pritlačiť a skúsiť strhnúť znova.

Fóliu strhávajte pomaly.

3. Prenosovú fóliu spolu s motívom nalepte na fľašu. Odporúčame začať lepiť od stredu smerom ku krajom – predítete tým vzniku bublín a zároveň lepšie odhadnete pozíciu etikety tak, aby bola nalepená rovno. Samozrejme, lepiť môžete aj zľava doprava, či zhora dole… Vyhnite sa len tomu, aby ste na fľašu dali celú fóliu naraz – mohli by sa vám vytvoriť bubliny.

 

4. Nalepený motív spolu s fóliou na fľašu poriadne pritlačte. Opäť – môžete to robiť pomocou nechtov, či kreditky. Nemusíte sa báť poškodenia, prenosovú fólia motív chráni.

Odporúčame fóliu nestrhávať hneď, ale takto popritláčanú ju nechať na fľaši aspoň pol hodiny – hodinu, aby sa lepidlo motívu poriadne prichytilo.

5. Opatrne strhnite fóliu z fľaše. Najpraktickejšie je strhávať ju pod čo najmenším uhlom (ako na fotografii).

6. A môžete baliť a obdarovávať 😉

***

Po lepení

Aspoň 1 deň nechajte fľaše v teplejšom prostredí a nedávajte ich do chladničky. Doprajete tak lepidlu čas na to, aby potriadne stvrdlo a etiketám už potom nič neublíži. To znamená, že neskôr bez problémov prežijú chladničku, orosenie a dokonca aj vodu.